Tiskové zprávy

31.10.2022
Stanovisko ÚCL k nedávno uložené pokutě

Vzhledem k medializaci jedné z pokut, kterou Úřad pro civilní letectví (dále jen „Úřad“) v nedávné době uložil, poskytujeme následující stanovisko.

26.9.2022
Prohlášení Úřadu k případům sblížení dronů s letadly a k útokům lasery

V poslední době Úřad pro civilní letectví zaznamenal nárůst počtu hlášených událostí, při kterých došlo k narušení ochranných pásem letišť létáním dronů a k zasažení letadel laserovými paprsky. V jednom případě byl dokonce hlášen střet vrtulníku s dronem. Situace je alarmující a Úřad pro civilní letectví považuje za nezbytné se k tomuto stavu vyjádřit.

26.9.2022
Statement of the Civil Aviation Authority on cases of drones approaching aircraft and laser attacks

The Civil Aviation Authority has recently recorded an increase in the number of reported incidents in which the protection zones of airports have been violated by flying drones and aircraft have been hit by laser beams. In one case, a collision between a helicopter and a drone was even reported. The situation is alarming and the Civil Aviation Authority considers it necessary to comment on this situation.

16.6.2022
Stanovisko ÚCL k výpadku TopSky

Dne 15.6.2022 obdržel Úřad pro civilní letectví informaci státního podniku Řízení letového provozu České republiky (ŘLP ČR), že došlo k celkovému provoznímu výpadku systému TopSky. Úřad pro civilní letectví začal okamžitě monitorovat situaci i přijatá opatření ze strany poskytovatele služeb. K situaci z pozice dozorového orgánu vydáváme níže uvedené stanovisko:

10.5.2022
Dohoda o zápočtu vojenské služby vojenského leteckého personálu pro průkaz pilota PPL(A/H)

Dnes byla ředitelem Úřadu pro civilní letectví Davidem Jágrem a ředitelem Odboru dohledu nad vojenským letectvím Sekce průmyslové spolupráce Ministerstva obrany Lubomírem Sittou podepsána Dohoda o zápočtu vojenské služby vojenského leteckého personálu pro průkaz pilota PPL(A/H). Podpisem dohody stvrzená možnost využití příslušné praxe získané vojenským leteckým personálem v rámci plnění jeho služebních povinností ukazuje, že jak Odbor dohledu nad vojenským letectvím, tak Univerzita obrany a Centrum leteckého výcviku společně naplňují požadavky mezinárodních civilních předpisů.

21.1.2021
Úřad pro civilní letectví spojuje síly s Národním úřadem pro kybernetickou a informační bezpečnost

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) a Úřad pro civilní letectví (ÚCL) rozšíří vzájemnou spolupráci. Kromě pokračování dosavadní součinnosti při kontrolách subjektů v souvislosti s problematikou civilního letectví je cílem dále kombinovat expertízu obou úřadů, snížit zátěž kontrolovaných subjektů a vytvořit platformu pro sdílení relevantních informací. Memorandum o spolupráci podepsali 21. ledna ředitel ÚCL David Jágr a ředitel NÚKIB Karel Řehka.

Více informací Vám poskytne tiskový mluvčí ÚCL:

Ing. Vítězslav Hezký

Tel: 225 422 501
Fax: 220 561 823
hezky@caa.cz


Starší tiskové zprávy:

26. 8. 2019

Prohlášení ÚCL k incidentu společnosti Smartwings z 22. 8. 2019


22. 9. 2010

Úřad pro civilní letectví představuje nový bezpečnostní projekt “Doletíš?!”

Praha, 24. září 2010 – Úřad pro civilní letectví, Ministerstvo dopravy ČR,   Ústav pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod, Letecká amatérská asociace ČR a Aeroklub ČR dnes, tj. 24.9.2010, představují nový bezpečnostní projekt jménem “DOLETÍŠ?!” 

1. 3. 2010

Kampaň PŘEMÝŠLEJ… DOLETÍŠ

Úřad pro civilní letectví, Ministerstvo dopravy ČR,   Ústav pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod, Letecká amatérská asociace ČR a Aeroklub ČR dnes tj. 21.1.2010 spouští společnou bezpečnostní kampaň PŘEMÝŠLEJ… DOLETÍŠ na webovém portálu www.skolenipilotu.cz .

1. 3. 2010

Reakce Úřadu pro civilní letectví na článek Lidových novin “Letecké show v Hradci hrozí pokuta. Létaly při ní zakázané větroně.”

Praha, 8. září 2010 – Úřad pro civilní letectví je nucen reagovat na článek v Lidových novinách (LN, “Letecké show v Hradci hrozí pokuta. Létaly při ní zakázané větroně”, publikovaný 8. září 2010 ve 12:09, autor: Ondřej Stratilík). Autor tohoto článku uvádí nesprávné informace a naprosto chybně interpretoval vyjádření Úřadu pro civilní letectví. 

1. 3. 2010

27. schůze podvýboru pro vědu, výzkum, letectví a kosmonautiku Hospodářského výboru PSP

Dne 26. 3. proběhla v prostorách Úřadu pro civilní letectví 27. schůze podvýboru pro vědu, výzkum, letectví a kosmonautiku Hospodářského výboru PSP.

1. 3. 2010

Zákaz používání laserů v okolí letišť

Praha, 18. března 2010 – Parlament ČR bude v pátek 19. března 2010 projednávat zákaz používání laserů v okolí letišť.

30. 8. 2005

Akční plán pro bezpečnější letectví v Evropě

Generální ředitelé civilního letectví členských států Evropské konference pro civilní letectví (ECAC), společně se zástupci Evropské komise, Evropské agentury pro bezpečnost letectví (EASA), Sdružených leteckých úřadů (JAA) a Evropské organizace pro bezpečnost leteckého provozu (Eurocontrol), se sešli na společném jednání dne 27. srpna 2005 k projednání problematiky letecké bezpečnosti v souvislosti s leteckými nehodami, ke kterým došlo v měsíci srpnu 2005.

29. 8. 2005

Směrnice Evropského Parlamentu a Rady 2004/36/ES o bezpečnosti letadel třetích zemí, která používají letiště Společenství

Tato směrnice upravuje pravidla a postupy pro prohlídky letadel třetích zemí na odbavovací ploše, která přistávají na letištích umístěných v členských státech.

29. 8. 2005

Seznam “nebezpečných” leteckých společností – “black list”

Praha, 29. srpna 2005 – Úřad pro civilní letectví konstatuje, že seznam (White List) 93 leteckých společností údajně autorizovaných podle evropských norem francouzským leteckým úřadem (DGAC), který byl uveřejněn 25. 8. 2005 listem LE FIGARO, není dokument komplexně posuzující úroveň bezpečnosti zahraničních leteckých společností používajících francouzská letiště.

29. 8. 2005

ČSL a ÚCL uzavřely dohodu o certifikaci letiště Praha – Ruzyně

Praha, 25. srpna 2005 – Vedení České správy letišť, s.p., a Úřadu pro civilní letectví 25. srpna 2005 uzavřely dohodu o certifikaci veřejného mezinárodního letiště Praha – Ruzyně týkající se tématu provozní bezpečnosti. Tímto krokem je zajištěno plnění závazků vyplývajících z mezinárodní úmluvy o civilním letectví, které Česká republika přijala.

6. 8. 2005

Uzavření vzájemné spolupráce s Evropskou agenturou EASA

Praha, 27. dubna 2005 – Česká republika jako první členský stát EU uzavřela smlouvu o vzájemné spolupráci s Evropskou agenturou pro bezpečnost letectví (EASA).

6. 8. 2005

Informace o nových nařízeních Evropského parlamentu a Rady (ES) – všem držitelům AOC

Praha, únor 2005 – V uplynulém roce bylo přijato nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č.261/2004 ze dne 11.2.2004, kterým se stanovují společná pravidla náhrad a pomoci cestujícím v letecké dopravě v případě odepření nástupu na palubu, zrušení nebo významného zpoždění letů a kterým se zrušuje nařízení (EHS) č. 295/91. Jeho účinnost je stanovena od 17. února 2005.

6. 8. 2005

ÚCL jako EURO úřad

Praha, červenec 2004 – Úřad pro civilní letectví úspěšně dosáhl postavení rovnoprávného partnera mezi Evropskými národními leteckými úřady vzájemně spolupracujícími v rámci Evropského úřadu pro bezpečnost v civilním letectví (EASA).

Máte nejasnosti? Zanechte nám vzkaz
Autor stránky: Sekce pro správu a veřejnost

Zanechat vzkaz:

Děkujeme za váš zájem nás zkontaktovat. Odpověď zašleme na vámi uvedený email. V případě dotazů nesouvisejících s touto stránkou využijte prosím možnosti v sekci Kontakty.
Vaším podnětem se bude zabývat: Sekce pro správu a veřejnost