Prohlášení ÚCL k incidentu společnosti Smartwings z 22. 8. 2019

Úřad pro civilní letectví byl zřízen za účelem výkonu státní správy v civilním letectví. Jedním z jeho hlavních úkolů je dozor nad bezpečností cestujících a osob na zemi. Z toho důvodu každá událost resp. závěry z jejího šetření jsou důkladně prověřovány, zda nedošlo k porušení pravidel stanovených státem, výrobcem, provozovatelem atd. Pokud dojdeme k závěru, že pravidla byla porušena, pak v souladu s právní úpravou zahajujeme příslušné kroky.

V případě letu společnosti Smartwings po vysazení levé pohonné jednotky nedošlo k přistání na nejbližším vhodném letišti tak, jak je to v zájmu bezpečnosti posádky a cestujících na palubě v tomto případě přímo požadováno výrobcem letounu. Let byl však dokončen do cílové destinace.

Úřad pro civilní letectví napříč odbornými útvary proto ve spolupráci se svými partnery shromažďuje dostupné informace, vyhodnocuje je a po vyhodnocení přijme opatření. Zda to vyústí ve správní řízení vedené s velitelem letadla, společností, nebo dokonce podání trestního oznámení nelze v tuto chvíli předvídat, pro zamezení opakování podobného scénáře vynaloží ÚCL veškeré úsilí. Naším cílem je zejména docílení nápravy systému.

David Jágr

ředitel

Máte nejasnosti? Zanechte nám vzkaz
Autor stránky: Sekce pro správu a veřejnost

Zanechat vzkaz:

Děkujeme za váš zájem nás zkontaktovat. Odpověď zašleme na vámi uvedený email. V případě dotazů nesouvisejících s touto stránkou využijte prosím možnosti v sekci Kontakty.
Vaším podnětem se bude zabývat: Sekce pro správu a veřejnost