Bezpilotní letadla

Aktuality

26.7.2022

Konfliktní provoz UAS v blízkosti letišť

S ohledem na množící se případy konfliktního provozu bezpilotních letadel v blízkosti letišť, a to nejen v blízkosti řízeného letiště Praha/Ruzyně (LKPR), si dovolujeme připomenout dlouhodobě uplatňované omezení provozu bezpilotních letadel v blízkosti letišť.

26.7.2022

Konfliktní provoz dronu v oblasti Národního parku České Švýcarsko

Dnes jsme obdrželi řadu podnětů na konfliktní provoz dronu v rámci Národního parku České Švýcarsko a všemi se budeme samozřejmě zabývat. Létání s drony ve zvláště chráněném území bez Úřadem vydaného oprávnění k provozu je protiprávním jednáním. Navíc může ohrozit probíhající záchranné letecké činnosti v oblasti postižené rozsáhlým požárem.

10.6.2022

Aktuální informace k provozu v rámci klubů a sdružení leteckých modelářů v ČR s ohledem na přípravu novely leteckého zákona

Poslaneckou sněmovnou byla v prvním čtení projednána novela zákona o civilním letectví, jejímž cílem je implementace pravidel EU v oblasti regulace provozů dronů. V rámci projednávání byly Poslaneckou sněmovnou vzneseny dotazy a připomínky zejména k otázce regulace modelářů a modelářských klubů, na které Úřad pro civilní letectví (ÚCL) společně s Ministerstvem dopravy (MD) cítí potřebu touto cestou reagovat.

8.4.2022

Podepsáno memorandum o spolupráci při rozvoji užívání dronů pro vojenské i civilní užití

Bezpilotní prostředky, resp. jak jsme si i v civilním letectví zvykli říkat drony, jsou jednou z nejperspektivnějších oblastí rozvoje letectví, což bylo potvrzeno dnešním podpisem společného memoranda mezi Ministerstvem dopravy a Ministerstvem obrany o vzájemné spolupráci na podporu rozvoje bezpilotních vzdušných prostředků pro civilní i vojenské užití v České republice. Zároveň byla formálně zarámována dosavadní velmi dobrá spolupráce nejen mezi oběma ministerstvy, ale i dalšími institucemi, mezi které patří Úřad pro civilní letectví.

5.4.2022

Aktualizace českého znění eRules pro UAS

Došlo k aktualizaci dokumentu eRules UAS CS.

28.2.2022

Uveřejnění směrnice SORA UAS

Úřad vydává Směrnici pro posouzení rizika specifické kategorie provozu (SORA) bezpilotních systémů (CAA/S-SP-034-n/2022), na základě které může žadatel pro přípravu žádosti o oprávnění k provozu zvážit kvantifikační hledisko hustoty zalidnění.

Máte nejasnosti? Zanechte nám vzkaz
Autor stránky: Sekce provozní

Zanechat vzkaz:

Děkujeme za váš zájem nás zkontaktovat. Odpověď zašleme na vámi uvedený email. V případě dotazů nesouvisejících s touto stránkou využijte prosím možnosti v sekci Kontakty.
Vaším podnětem se bude zabývat: Sekce provozní