Uzavření vzájemné spolupráce s Evropskou agenturou EASA

Praha, 27. dubna 2005 – Česká republika jako první členský stát EU uzavřela smlouvu o vzájemné spolupráci s Evropskou agenturou pro bezpečnost letectví (EASA).

V úterý 26. dubna 2005 došlo k úspěšnému završení další vývojové etapy v životě českého civilního letectví. V roce 2004 Úřad pro civilní letectví (ÚCL) úspěšně potvrdil postavení rovnoprávného partnera mezi národními leteckými úřady vzájemně spolupracujícími v rámci Evropské agentury pro bezpečnost letectví (EASA) a byl formálně požádán a oprávněn vykonávat jménem EASA úkoly vztahující se k technickému schvalování konstrukčních organizací situovaných v ČR. Jedním z hlavních úkolů bylo uzavření smlouvy mezi Úřadem pro civilní letectví a Evropskou agenturou pro bezpečnost letectví (EASA). Obsahem smlouvy je poskytování služeb v oblasti bezpečnosti civilního letectví jménem EASA na celém teritoriu EU a případně i třetích zemí.

Včera v dopoledních hodinách byla smlouva o vzájemné výměně služeb mezi EU a ÚCL podepsána.
Slavnostní akt podpisu se uskutečnil v sídle Evropské agentury pro bezpečnost letectví v Kolíně nad Rýnem mezi výkonným ředitelem EASA panem Patrickem Goudou a ředitelem Úřadu pro civilní letectví panem doc. Ing. Jindřichem Plochem, CSc.


“Osobně tento okamžik považuji za zlomový milník v historii Úřadu pro civilní letectví. Uzavřená smlouva stanovuje podmínky, za kterých bude ÚCL pomáhat Evropské agentuře pro bezpečnost letectví při plnění jejích úkolů na poli certifikace, jak je uvedeno v článku 15 Nařízení (Rady) č. 1592/2002” uvedl při této příležitosti doc. Ing. Jindřich Ploch, CSc., ředitel ÚCL.

“S potěšením konstatuji, že Česká republika učinila tento krok jako první z členských států EU. Nepochybuji o tom, že Úřad pro civilní letectví bude smlouvu plnit na nejvyšší profesionální úrovni” uvedl Patrick Goudou, výkonný ředitel EASA.

Uzavření smlouvy má v počáteční fázi podpořit funkci nového evropského systému zajištujícího bezpečnost civilního letectví. Realizace smlouvy Úřadem pro civilní letectví zajistí jednotné podmínky pro české výrobní a vývojové organizace při podnikání v prostoru EU.

Máte nejasnosti? Zanechte nám vzkaz
Autor stránky: Sekce pro správu a veřejnost

Zanechat vzkaz:

Děkujeme za váš zájem nás zkontaktovat. Odpověď zašleme na vámi uvedený email. V případě dotazů nesouvisejících s touto stránkou využijte prosím možnosti v sekci Kontakty.
Vaším podnětem se bude zabývat: Sekce pro správu a veřejnost