Specifická kategorie (SPECIFIC)

„Specifická“ (Specific) kategorie je kategorie provozu bezpilotních systémů, u kterých je s ohledem na související rizika vyžadováno povolení příslušného úřadu (v případě ČR Oprávnění k provozu vydané Úřadem pro civilní letectví) před uskutečněním provozu, s uvážením zmírňujících opatření identifikovaných v posouzení provozního rizika.

Jistou výjimkou k uvedenému standardnímu postupu bude v dohledné době možnost provozu v souladu s určitými „standardními scénáři“ provozu, u kterých bude dostačující prohlášení (deklarace) provozovatele. Omezujícím faktorem pro využití „standardních scénářů“ je nicméně aktuální nedostupnost letadel splňujících požadavky v nich stanovené.

Další výjimkou k uvedenému postupu bude situace, kdy bude provozovatel držitelem osvědčení provozovatele lehkého UAS (LUC) s příslušnými právy. Předpokladem pro využití institutu LUC je nicméně vázána na provozní zkušenost provozovatele s uplatňováním příslušných evropských postupů, a proto se v počáteční fázi uplatňování společného evropského regulačního rámce využití možnosti zatím nepředpokládá.

UPOZORNĚNÍ: výše uvedený přehled práv, povinností a provozních možností není zdaleka úplný a dle stavu zavádění regulačního rámce, provozní zkušenosti a vývoje trhu s bezpilotními letadly bude dle potřeby aktualizován.

Máte nejasnosti? Zanechte nám vzkaz
Autor stránky: Sekce provozní

Zanechat vzkaz:

Děkujeme za váš zájem nás zkontaktovat. Odpověď zašleme na vámi uvedený email. V případě dotazů nesouvisejících s touto stránkou využijte prosím možnosti v sekci Kontakty.
Vaším podnětem se bude zabývat: Sekce provozní