Informace ke Specifické úrovni integrity a zabezpečení (SAIL)

Specifická úroveň integrity a zabezpečení (SAIL) je klíčový parametr „specifické“ kategorie provozu bezpilotních systémů.

Parametr SAIL  prakticky slučuje dohromady analýzu rizik na zemi a ve vzduchu a představuje úroveň jistoty (aktuálně od stupně I do stupně VI), že provoz UAS zůstane pod kontrolou.

Pro každou z těchto úrovní jsou stanoveny tzv. cíle provozní bezpečnosti (OSO). Výčet OSO není úplný a konečný, neboť vychází pouze ze současné provozní zkušenosti a praxe, ale pro aktuální provozní záměry zpravidla vyhovuje. Obecně platí, že požadavky na OSO a související úroveň robustnosti se zvyšují s rostoucí úrovní SAIL.

Provoz bezpilotních systémů aktuálně probíhá standardně v úrovni SAIL I, případně SAIL II.

Záměr provozovat UAS ve vysoce rizikových úrovních SAIL V a VI se pojí s postupem ověření agenturou EASA podle Článku 40 odst. 1 písm. d) nařízení (EU) 2019/945 v platném znění, resp. s vydáním Typového osvědčení podle Části 21, přílohy k nařízení Komise (EU) č. 748/2012 v platném znění. Pro bližší informace k předmětné kategorii provozu viz dokument agentury EASA https://www.easa.europa.eu/newsroom-and-events/press-releases/easa-issues-guidelines-design-verification-drones-operated.

Záměr provozovat UAS ve středně rizikových úrovních SAIL III a IV se zpravidla pojí s postupem obdobným, ale úměrně jednodušším. I tento případ předpokládá angažovanost EASA a jeho výsledkem je tzv. „design verification report“. Pro bližší informace k tomuto postupu viz dokument agentury EASA https://www.easa.europa.eu/sites/default/files/dfu/guidelines_design_verification_uas_medium_risk.pdf.

Máte nejasnosti? Zanechte nám vzkaz
Autor stránky: Sekce provozní

Zanechat vzkaz:

Děkujeme za váš zájem nás zkontaktovat. Odpověď zašleme na vámi uvedený email. V případě dotazů nesouvisejících s touto stránkou využijte prosím možnosti v sekci Kontakty.
Vaším podnětem se bude zabývat: Sekce provozní