Bezpilotní systémy

2. 12. 2022

Plánovaná odstávka systému registrace UAS

Upozorňujeme, že v pondělí 5. prosince 2022 mezi 12:00 až 14:00 proběhne plánovaná odstávka rejstříku provozovatelů bezpilotních systémů (UAS) z důvodu aktualizace systému.

27. 9. 2022

Registrační systém bezpilotních letadel – NOVÝ profil provozovatele a modul SPECIFIC

V nové aktualizaci registračního systému bezpilotních letadel jsme zprovoznili tzv. profil provozovatele. V profilu provozovatele má provozovatel nástroje pro správu svých kontaktních údajů (ostatní údaje jsou aktualizovány automaticky přímo ze základních registrů) a v novém modulu SPECIFIC může podávat žádosti o vydání Oprávnění k provozu. Příslušné rozhraní obsahuje mj. i nástroj pro komunikaci provozovatele s Úřadem ve věci vydání Oprávnění […]

26. 9. 2022

Prohlášení Úřadu k případům sblížení dronů s letadly a k útokům lasery

V poslední době Úřad pro civilní letectví zaznamenal nárůst počtu hlášených událostí, při kterých došlo k narušení ochranných pásem letišť létáním dronů a k zasažení letadel laserovými paprsky. V jednom případě byl dokonce hlášen střet vrtulníku s dronem. Situace je alarmující a Úřad pro civilní letectví považuje za nezbytné se k tomuto stavu vyjádřit.

29. 8. 2022

Orientační schéma kategorií provozu bezpilotních systémů

Máte problém zorientovat se v kategoriích provozu podle nového evropského rámce? Nejste si jisti, kde končí provozní možnosti „otevřené“ kategorie provozu? Váháte, kdy žádat o Oprávnění k provozu ve „specifické“ kategorii provozu? Zajímá Vás, jaký provoz se pojí s nutností certifikace?

26. 7. 2022

Konfliktní provoz UAS v blízkosti letišť

S ohledem na množící se případy konfliktního provozu bezpilotních letadel v blízkosti letišť, a to nejen v blízkosti řízeného letiště Praha/Ruzyně (LKPR), si dovolujeme připomenout dlouhodobě uplatňované omezení provozu bezpilotních letadel v blízkosti letišť.

26. 7. 2022

Konfliktní provoz dronu v oblasti Národního parku České Švýcarsko

Dnes jsme obdrželi řadu podnětů na konfliktní provoz dronu v rámci Národního parku České Švýcarsko a všemi se budeme samozřejmě zabývat. Létání s drony ve zvláště chráněném území bez Úřadem vydaného oprávnění k provozu je protiprávním jednáním. Navíc může ohrozit probíhající záchranné letecké činnosti v oblasti postižené rozsáhlým požárem.

10. 6. 2022

Aktuální informace k provozu v rámci klubů a sdružení leteckých modelářů v ČR s ohledem na přípravu novely leteckého zákona

Poslaneckou sněmovnou byla v prvním čtení projednána novela zákona o civilním letectví, jejímž cílem je implementace pravidel EU v oblasti regulace provozů dronů. V rámci projednávání byly Poslaneckou sněmovnou vzneseny dotazy a připomínky zejména k otázce regulace modelářů a modelářských klubů, na které Úřad pro civilní letectví (ÚCL) společně s Ministerstvem dopravy (MD) cítí potřebu touto cestou reagovat.

8. 4. 2022

Podepsáno memorandum o spolupráci při rozvoji užívání dronů pro vojenské i civilní užití

Bezpilotní prostředky, resp. jak jsme si i v civilním letectví zvykli říkat drony, jsou jednou z nejperspektivnějších oblastí rozvoje letectví, což bylo potvrzeno dnešním podpisem společného memoranda mezi Ministerstvem dopravy a Ministerstvem obrany o vzájemné spolupráci na podporu rozvoje bezpilotních vzdušných prostředků pro civilní i vojenské užití v České republice. Zároveň byla formálně zarámována dosavadní […]

5. 4. 2022

Aktualizace českého znění eRules pro UAS

Došlo k aktualizaci dokumentu eRules UAS CS.

28. 2. 2022

Uveřejnění směrnice SORA UAS

Úřad vydává Směrnici pro posouzení rizika specifické kategorie provozu (SORA) bezpilotních systémů (CAA/S-SP-034-n/2022), na základě které může žadatel pro přípravu žádosti o oprávnění k provozu zvážit kvantifikační hledisko hustoty zalidnění.

Další stránka »