Jak vysoko mohu se svým dronem létat?

Maximální výška letu je standardně 120 m od zemského povrchu. Je třeba zkontrolovat, zda příslušný národní letecký úřad nezřídil zeměpisnou zónu s nižší spodní hranicí v oblasti, kde budete létat.

V České republice se k předletové přípravě provozu dronu, seznámení s uspořádáním vzdušného prostoru v daném místě a k identifikaci případných konfliktů s uvedením příslušných postupů využívá speciální webová aplikace Řízení letového provozu, s.p., https://dronview.rlp.cz/.

Pokud potřebujete přeletět překážku vyšší než 120 m, můžete letět až 15 metrů nad výškou překážky, ale pouze v případě výslovného souhlasu vlastníka překážky (např. smlouva s vlastníkem o provedení kontroly). V takovém případě můžete letět do vodorovné vzdálenosti 50 metrů od překážky.

Při provozu dronu v kopcovitém terénu by měla být výška dronu nad povrchem země v šedé zóně (viz obrázek níže). Dron musíte udržovat do 120 m od nejbližšího bodu terénu. To znamená, že mohou nastat podmínky, jako například na vrcholu kopce, kdy i když dronem udržujete 120 m od boku kopce, ve skutečnosti letíte ve vzdálenosti vyšší než 120 m nad dnem údolí. Takže pokud dron udržujete do 120 m od boku kopce (jako v šedé oblasti na obrázku níže), je váš let legální.

Regulatorní odkaz: UAS.OPEN.010 (2)(3) Části A Přílohy nařízení (EU) 2019/947.

Máte nejasnosti? Zanechte nám vzkaz
Autor stránky: Sekce provozní

Zanechat vzkaz:

Děkujeme za váš zájem nás zkontaktovat. Odpověď zašleme na vámi uvedený email. V případě dotazů nesouvisejících s touto stránkou využijte prosím možnosti v sekci Kontakty.
Vaším podnětem se bude zabývat: Sekce provozní