Příprava na let po zimní přestávce

…zamyšlení před zahájením nové letové sezóny

Dny se již pomalu prodlužují, mrazy už budou jen ty ranní a my letci začínáme cítit takové ty jarní záchvěvy, které nám připomínají, že bychom mohli zase vyrazit na to své letiště. Tam na nás čeká ten nádherný stroj, se kterým si znovu začneme užívat všechny krásy onoho opojného pohybu v trojrozměrném prostoru.

Kdy jsem to vlastně naposledy letěl?  Moment, to bylo ještě docela teplé počasí, potom začaly podzimní deště, vánoční kapr…Aha, ono už je to od mého posledního letu pěkně dlouho….

No nic, než ještě vyrazím, podívám se do příručky, přečtu si znovu něco o letadle, jeho omezeních, atd. Tuším, že by stálo za to otevřít i předpis. Jak je to vlastně s tím letem přes různé prostory? Aha, teď teprve zjišťuji, co všechno jsem schopen zapomenout.

Záměrně jsem zmínil let přes různé prostory. ÚCL se v minulém období zabýval případy narušení vzdušných prostorů, neohlášenými průlety ATZ apod. Tady bych chtěl připomenout projekt, který ÚCL organizoval již před lety, avšak jeho aktuálnost se nijak nesnížila. Ano, řeč je o sérii videí projektu „Doletíš?“. Jako první jsem vybral video Příprava k letu. Mimo spousty jiných důležitých informací si v něm připomeneme i to, jak naplánovat let tak, abychom se vyhnuli všem prostorům, kterým se vyhnout chceme.

A mluvíme-li o prostorech, nemohu nezmínit ještě jednu všeobecně známou věc. Víme, že je hodně věcí, které se dají zapomenout, vytrácí se tzv. skill neboli dovednost. A jednou z dovedností, která nám opět pomůže usnadnit pohyb mezi různými vzdušnými prostory je komunikace. Ne nadarmo se říká, že na zemi je třeba znát věci na více než 100 %, aby naše znalost za letu byla dostatečná ke splnění všeho, co se od nás očekává. Než tedy usedneme do letadla a po dlouhé době zase začneme vysílat do radia, pojďme si zásady komunikace osvěžit ve stejnojmenném videu, které jsem vybral jako druhé.

Bylo to alespoň trochu užitečné? Odpověď nechávám na každém jednom z vás. Budu věřit, že Vám toto alespoň trochu pomohlo v přípravě na novou sezónu. Přidáme-li k tomu celkově zodpovědný přístup a také to nejdůležitější, co k letectví patří, pokoru, budeme si v nové letecké sezóně užívat létání, které bude nejen krásné, ale i bezpečné.

Všem Vám přeji krásné letové počasí a jen samá „happy landings“.

Capt. Roman Hurych

Inspektor bezpečnosti, ÚCL

Máte nejasnosti? Zanechte nám vzkaz
Autor stránky: Šéfredaktor

Zanechat vzkaz:

Děkujeme za váš zájem nás zkontaktovat. Odpověď zašleme na vámi uvedený email. V případě dotazů nesouvisejících s touto stránkou využijte prosím možnosti v sekci Kontakty.
Vaším podnětem se bude zabývat: Šéfredaktor