Obecné informace

Zeměpisné zóny zřizuje v souvislosti s provozem bezpilotních systémů a pro účely tohoto provozu Úřad pro civilní letectví podle Čl. 15 prováděcího nařízení (EU) 2019/947 ze dne 24. května 2019 o pravidlech a postupech pro provoz bezpilotních letadel, v platném znění.

Účelem zeměpisných zón je především zajištění bezpečnosti, ochrany před protiprávními činy, soukromí nebo životního prostředí, ale také např. praktické umožnění zvláštních druhů provozu bezpilotních systémů a dalšího vývoje těchto systémů a souvisejících technologií.

Zeměpisné zóny se vyhlašují cestou opatřené obecné povahy podle vlivu těchto zón na pilotovaný provoz, resp. klasický provoz letadel s pilotem na palubě, se uveřejňují a zobrazují v mapách uspořádání vzdušného prostoru následovně:

  • zeměpisné zóny pro bezpilotní systémy s vlivem na klasický provoz s pilotem na palubě se uvádí v Letecké informační příručce AIP, Části ENR 5.1 (Zakázané, omezené a nebezpečné prostory), zanáší se do letecké mapy ICAO (1 : 500 000) a do systému AisView podniku ŘLP ČR, s.p.;

Pozn.: Piloti klasických letadel nemusí být o zónách bez vlivu na klasický provoz letadel s pilotem na palubě informováni, neboť se jich prakticky nijak netýkají a standardní pravidla létání nejsou v tomto případě nijak dotčena; v případě praktické potřeby nebo zájmu se však k souvisejícím informacím mohou dostat. Pro dálkově řídící piloty bezpilotních letadel jsou naopak informace o všech zeměpisných zónách zásadní pro plánování leteckých činností a předletovou přípravu.

Máte nejasnosti? Zanechte nám vzkaz
Autor stránky: Sekce provozní

Zanechat vzkaz:

Děkujeme za váš zájem nás zkontaktovat. Odpověď zašleme na vámi uvedený email. V případě dotazů nesouvisejících s touto stránkou využijte prosím možnosti v sekci Kontakty.
Vaším podnětem se bude zabývat: Sekce provozní