Lze řídit bezpilotní letadlo pomocí tabletu nebo výstupu z palubní kamery (tzv. FPV let)?

V případě, kdy je způsob řízení bezpilotního letadla založen na sledování řídící stanice (např. tabletu) nebo výstupu z palubní kamery (tzv. FPV let) a z principu neumožňuje trvalý vizuální kontakt pilota s bezpilotním letadlem, a to i v případech, kdy se bezpilotní letadlo teoreticky nachází v přímém dohledu pilota, je zapotřebí žádat ve smyslu ust. 4, Doplňku X, leteckého předpisu L 2, o výjimku z předmětného ustanovení, neboť bez ohledu na maximální vzletovou hmotnost a účel využití bezpilotního letadla tento způsob řízení není aktuálně platným regulačním rámcem považován za standardní.

V uvedených případech je třeba postupovat postupem žádosti o Povolení k létání, popsaným v podrobnostech na webové stránce.

Kamera na palubě s živým přenosem obrazu k pilotovi, sledovaným pro účely řízení bezpilotního letadla (tzv. FPV let), může být na základě Povolení k létání využita zpravidla tehdy, pokud je let prováděn dvěma osobami, z nichž druhá udržuje stálý vizuální dohled s bezpilotním letadlem a má možnost a schopnost okamžitě převzít řízení, vyžaduje-li to situace (zejména po selhání přenosu obrazu, ztrátě orientace nebo pro vybrání nezvyklé polohy).

Máte nejasnosti? Zanechte nám vzkaz
Autor stránky: Sekce provozní

Zanechat vzkaz:

Děkujeme za váš zájem nás zkontaktovat. Odpověď zašleme na vámi uvedený email. V případě dotazů nesouvisejících s touto stránkou využijte prosím možnosti v sekci Kontakty.
Vaším podnětem se bude zabývat: Sekce provozní