Návrhy na změnu předpisů EASA (NPA)

Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA) vyhlašuje na svých internetových stránkách veřejná připomínková řízení k návrhům na změnu předpisu, tzv. EASA NPA .

Níže uvádíme přehled aktuálních NPA spolu s případným stručným komentářem. Kompletní přehled aktivních NPA, ke kterým je možné podávat připomínky, a samotné návrhy ke stažení najdete na stránce EASA – Notices of Proposed Amendment (NPAs), již uzavřené návrhy pak můžete nalézt v archivu předpisové činnosti odkazované na téže stránce.

Případné připomínky k uvedeným návrhům je možné podávat přímo EASA prostřednictvím nástroje CRT(nejlépe v anglickém jazyce).

Souhrn všech připomínek k jednotlivým NPA, včetně vyjádření EASA, obsahují dokumenty CRD, uveřejňované rovněž na stránce EASA.


EASA NPA č.NázevKomentářTermín pro podání připomínekPDF
2024-01Introduction of a regulatory framework for the operation of drones — Enabling innovative air mobility with manned VTOL-capable aircraftToto NPA popisuje návrh regulace pro provoz pilotovaných letadel s vertikálním vzletem a přistáním (VTOL) v rámci Jednotného evropského nebe (SES). Cílem je umožnit bezpečný provoz těchto letadel a podpořit inovace v oblasti letecké mobility, a zároveň poskytuje pravidla pro jejich výrobce a provozovatele. Koncept do budoucna počítá s rozšířením i na bezpilotní letadla. Návrh navazuje na NPA 2022-06 a Opinion 2023-03.06.05.2024NPA 2024-01
2023-10Review of Part-147Navrhovaná změna má za cíl posílit integritu zkoušek pro získání průkazů způsobilosti k údržbě letadel, zajistit jazykovou zdatnost studentů a zlepšit strukturu části Part-147, zejména pak větší konzistenci s přílohami k nařízení (EU) č. 1321/2014. Návrh zahrnuje různá opatření, včetně posílení organizační struktury, mechanismů prevence podvodů a harmonizace s příbuznými předpisy. NPA 2023-10 je rozděleno do dvou částí. NPA 2023-10 (A) obsahuje základní informace týkající se návrhu regulace. NPA 2023-10 (B) obsahuje navrhované úpravy.04.03.2024NPA 2023-10
Máte nejasnosti? Zanechte nám vzkaz
Autor stránky: Sekce provozní

Zanechat vzkaz:

Děkujeme za váš zájem nás zkontaktovat. Odpověď zašleme na vámi uvedený email. V případě dotazů nesouvisejících s touto stránkou využijte prosím možnosti v sekci Kontakty.
Vaším podnětem se bude zabývat: Sekce provozní