Návrhy na změnu předpisů EASA (NPA)

Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA) vyhlašuje na svých internetových stránkách veřejná připomínková řízení k návrhům na změnu předpisu, tzv. EASA NPA .

Níže uvádíme přehled aktuálních NPA spolu s případným stručným komentářem. Kompletní přehled aktivních NPA, ke kterým je možné podávat připomínky, a samotné návrhy ke stažení najdete na stránce EASA – Notices of Proposed Amendment (NPAs), již uzavřené návrhy pak můžete nalézt v archivu předpisové činnosti odkazované na téže stránce.

Případné připomínky k uvedeným návrhům je možné podávat přímo EASA prostřednictvím nástroje CRT(nejlépe v anglickém jazyce).

Souhrn všech připomínek k jednotlivým NPA, včetně vyjádření EASA, obsahují dokumenty CRD, uveřejňované rovněž na stránce EASA.


EASA NPA č.NázevKomentářTermín pro podání připomínekPDF
2022-11Regular update of the Air Operations rules: lessons learnt from standardisation inspections, helicopter operation issues, and transposition of several ICAO SARPsCílem tohoto NPA je zachovat vysokou úroveň bezpečnosti letového provozu prováděného letouny a vrtulníky, zohlednit zkušenosti získané ze standardizačních kontrol a zlepšit pravidla v souladu s principy lepší regulace. Navrhované změny by měly umožnit zachování, ne-li zlepšení bezpečnosti a efektivity nákladů a zajistit sesouhlasení s požadavky ICAO.20.03.2023NPA 2022-11
2022-10Improvement in the survivability of rotorcraft occupants in the event of a crash — Phase 1 – Crash resistant fuel systemsCílem tohoto NPA je zmírnit rizika spojená s požárem v případě havárie rotorového letadla. V tomto NPA se navrhuje nařídit zástavbu palivového systému odolného proti nárazu (CRFS) do stávajících návrhů rotorových letadel, která jsou stále ve výrobě, ale i dodatečnou zástavbu (retrofit) do stávajících rotorových letadel, která jsou provozována v členských státech EASA. Návrh se týká nařízení Komise (EU) 2015/640 a certifikačních specifikací CS-26.14.04.2023NPA 2022-10
Máte nejasnosti? Zanechte nám vzkaz
Autor stránky: Sekce provozní

Zanechat vzkaz:

Děkujeme za váš zájem nás zkontaktovat. Odpověď zašleme na vámi uvedený email. V případě dotazů nesouvisejících s touto stránkou využijte prosím možnosti v sekci Kontakty.
Vaším podnětem se bude zabývat: Sekce provozní