Návrhy na změnu předpisů EASA (NPA)

Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA) vyhlašuje na svých internetových stránkách veřejná připomínková řízení k návrhům na změnu předpisu, tzv. EASA NPA .

Níže uvádíme přehled aktuálních NPA spolu s případným stručným komentářem. Kompletní přehled aktivních NPA, ke kterým je možné podávat připomínky, a samotné návrhy ke stažení najdete na stránce EASA – Notices of Proposed Amendment (NPAs), již uzavřené návrhy pak můžete nalézt v archivu předpisové činnosti odkazované na téže stránce.

Případné připomínky k uvedeným návrhům je možné podávat přímo EASA prostřednictvím nástroje CRT(nejlépe v anglickém jazyce).

Souhrn všech připomínek k jednotlivým NPA, včetně vyjádření EASA, obsahují dokumenty CRD, uveřejňované rovněž na stránce EASA.


EASA NPA č.NázevKomentářTermín pro podání připomínekPDF
2022-01Regular update of the Certification Specifications for Small Rotorcraft (CS-27), and Large Rotorcraft (CS-29)Cílem tohoto NPA je navrhnout úpravy certifikačních specifikací pro malá a velká rotorová letadla (CS-27 a CS-29) za účelem zvýšení bezpečnosti s ohledem na kritické části vrtulníků, jejich konstrukční předpoklady, zachování jejich konstrukční integrity, únavovou životnost aj. Zároveň navrhované změny mají za účel harmonizovat danou problematiku s rovnocennými předpisy FAA.16.05.2022stáhnout
2021-15New air mobility | Subtask 1 — Continuing airworthiness (CAW) rules for electric and hybrid propulsion aircraft and other non-conventional aircraftCílem tohoto NPA je navrhnout úpravu příloh nařízení (EU) 1321/2014 za účelem vyřešení mezer legislativního rámce ve vztahu k nekonvenčním letadlům (tj. jiným než letounům, rotorovým letadlům, kluzákům, vzducholodím nebo balónům) a k letounům a rotorovým letadlům s pohonnými jednotkami jinými, než jsou pístové a turbínové motory.21.03.2022stáhnout
2021-14Development of acceptable means of compliance and guidance material to support the U-space regulationCílem tohoto NPA je navrhnout přijatelné způsoby průkazu a poradenský materiál pro legislativní rámec týkající se konceptu vzdušného prostoru U-space (nařízení (EU) 2021/664, (EU) 2021/665 a (EU) 2021/666). Za tímto účelem tento návrh zpracovává problematiku řízení rizik z hlediska jejich posuzování a přiřazení odpovědností, tématiku flexibility prostoru v souladu s požadavky na jeho změny, technické specifikace, požadavky na výkon a další.15.03.2022stáhnout
2021-13Regular update of CS-EToto NPA navrhuje změny týkající se certifikace motorů a zlepšení harmonizace CS-E s předpisy FAA. Jedná se zejména o změny v oblastech:
• Porucha lopatek kompresoru a turbíny
• Předpoklady – spotřeba oleje
• Opatření pro přístroje
• Analýza poruch pístových motorů
• Schválení použití motoru s obracečem tahu
• Specifikace paliva pro pístový motor se vznětovým zapalováním
• Ochrana proti námraze
• Tolerance poškození kritických částí
• Kritické části motoru – části zatížené statickým tlakem
• Různé opravy
22.03.2022stáhnout
Máte nejasnosti? Zanechte nám vzkaz
Autor stránky: Sekce provozní

Zanechat vzkaz:

Děkujeme za váš zájem nás zkontaktovat. Odpověď zašleme na vámi uvedený email. V případě dotazů nesouvisejících s touto stránkou využijte prosím možnosti v sekci Kontakty.
Vaším podnětem se bude zabývat: Sekce provozní